Co należy wiedzieć o archiwizowaniu plików w chmurze
Co należy wiedzieć o archiwizowaniu plików w chmurze
Lipiec 12, 2018
Pokaż wszystkie

Co wybrać – własny hosting na bloga czy darmowy serwis

Co wybrać - własny hosting na bloga czy darmowy serwis

Osoby zajmujące się blogowaniem z pewnością spotkały się z rozterką pomiędzy wyborem darmowego hostingu czy może inwestycją w swój własny. Poniżej przeanalizujemy oba rozwiązania, które być może pomogą rozwiać wątpliwości.

Zagrożenia darmowych blogów

Początkowo, pomysł oferowania przez serwisy założenia bloga bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów okazał się zadowalający. Natomiast z biegiem czasu darmowe blogi służyły nieuczciwym internautom jako zaplecze pozycjonerskie. Na stronach umieszczano przypadkowe wyrazy, nielogiczne treści pozbawione sensu, a czasem nawet zostawiono je puste. W wyniku tego, że za hosting czy domenę nie trzeba płacić, tworzono konta i linkowano tematycznie swoje strony, z zamiarem ich wybicia w wyszukiwarce.

Inny problem tkwi w blogach zakładanych przez nastolatki. Z zapałem tworzą wiele nowych blogów, na których umieszczają tylko kilka wpisów, a po pewnym czasie pomysł się nudzi, opuszczają go i już nigdy nie powracają.

W sieci nieczęsto można natknąć się na solidne blogi z ciekawymi artykułami, które założono w ramach darmowego serwisu. Przeglądarka Google czasem nie radzi sobie z rozdzieleniem śmieciowych stron od tych, które posiadają ciekawe i przydatne treści.

Plusy i minusy

Decydując się na bloga, założonego w ramach darmowego serwisu, trzeba pamiętać, że w wielu kwestiach występują ograniczenia. Po pierwsze, nie posiadamy w takim przypadku domeny, która jest najważniejszym elementem bloga i którą wypracowuje się przez długi czas, aby znajdowała się coraz wyżej w wyszukiwarce internetowej. Użytkownicy zapamiętują właśnie domenę, a ciekawa i wpadająca w ucho nazwa z pewnością sprawi, że zwiększy się ruch na stronie. W odniesieniu do darmowego bloga, nawet po kilku latach jego prowadzenia i umieszczania wpisów, nie będziemy jego właścicielami.

Co więcej, darmowe blogi wykluczają możliwość dostępu w kod źródłowy, a więc niedopuszczalne jest wgranie nowych skryptów, utworzenie oraz zamówienie szablonu. Tylko nieliczne serwisy pozwalają edytować kod HTML & CSS w trybie online, choć jest to i tak bardzo ograniczone. Usługi darmowych blogów zawierają niewiele funkcji i sprawiają, że musimy podporządkować się temu co dyktuje właściciel.

Jeśli nasza praca skupia się na umieszczaniu reklam na stronach, istotne jest, by odpowiednio dobrać je do danego charakteru witryny. Prościej pozycjonuje się blogi z domenami krajowymi niż subdomeny, jednak korzystając z usług darmowego bloga, mamy ograniczenie do wstawiania reklam wyłącznie w zakładce menu i nie jest możliwe późniejsze dokonywanie zmian.