Domena, poczta, hosting - 3 elementy kluczem do sukcesu biznesu w sieci
Domena, poczta, hosting – 3 elementy kluczem do sukcesu biznesu w sieci
Lipiec 18, 2018
Rozszerzenia domen .fm oraz .fr
Rozszerzenia domen .fm oraz .fr
Październik 13, 2018
Pokaż wszystkie

Czym jest hosting?

Czym jest hosting

Czym jest hosting?

Aby w możliwie najprostszy sposób wyjaśnić czym jest hosting, można odnieść się do jego praktycznego zastosowania. Podczas tworzenia bloga, najczęściej bazujemy na systemie WordPress, który tak jak każdy inny program komputerowy złożony jest z wielu plików. Konieczne jest zatem jakieś miejsce, w którym możemy umieścić te pliki, tak aby każdy użytkownik miał do nich wgląd. Hosting jest więc pewnego rodzaju serwerem , swoistym komputerem z dostępem do Internetu, w którym gromadzimy i udostępniamy innym pliki.

Jakie parametry powinien mieć hosting?

Podczas zakupu komputera, kierujemy się pewnymi parametrami, które powinno spełniać urządzenie. Między innymi jest to ilość pamięci czy pojemność dysku. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku  wyboru hostingu dla bloga. Do najistotniejszych parametrów należą:

  • Transfer – każdy z plików zamieszczanych na hostingu, posiada pewną wielkość, a transfer jest ilością danych, które na przestrzeni miesiąca może wysłać nasz serwer do odbiorców. Ze względu na fakt, że trudno na początku określić jakie są nasze potrzeby w tym zakresie, najlepiej zdecydować się na ofertę bez limitów.
  • Pojemność – analogicznie do dysku twardego komputera, pojemność hostingu oznacza powierzchnie, którą możemy wykorzystać. Poziom zapełniania dysku zależy od wielkości umieszczanych plików. Za średnią wartość przyjmuje się około 3-6 GB.
  • Bazy danych – hosting powinien posiadać więcej niż jedną bazę danych. Każdy system służący zarządzaniu treścią (CMS), w tym m.in. WordPress, wykorzystuje bazy do przechowywania wszelkich treści zamieszczonych na blogu.
  • Backup danych – najczęściej backup przeprowadzany jest raz na 24 godziny , jednak im większa jest częstotliwość jego wykonywania tym lepiej. Warto, aby kopia znajdowała się także na macierzy niezależnej od serwera.
  • Konta pocztowe – zdecydowanie bardziej profesjonalnie prezentuje się adres z nazwą odnoszącą się do treści danej strony, niż z rozszerzeniem @gmail.com, czy @o2.pl. Na ogół liczba kont pocztowych jest nieograniczona, natomiast w większości przypadków wystarczające jest jedno konto. Dodatkową przestrzeń można uzyskać poprzez połączenie konta pocztowego w domenie z kontem gmail i tym samym usprawnić jego użytkowanie. Warto sprawdzić, czy utworzenie konta pocztowego domenie mieści się już w cenie hostingu.
  • Obsługa – ważną kwestią jest także fachowa obsługa. Należy przeanalizować opinie na temat różnych dostawców i samemu przetestować drogę komunikacji

Rekomendowany przez nas hosting stron internetowych można kupić na stronie dostawcy Cal.pl pod adresem www: https://www.cal.pl/hosting-serwery-shared